karate

December 18

 

14/12/18

the Ken Shu Dojo Karate association came together for our annual awards evening , thank you all for coming well done to those who recieved awards the whole club are worthy but life is not like that so there had to be some chosen ones , here ther are 

A full list of all awardees and runner us here , for a look through some of the pics from last night see the gallery on this web site or our facebook page

 

Sensei Dave Frasers Gi award an award to a member who Sensei Dave see’s as giving there all in everything they do , this award is to igor Molchen

Most attended

Katie Royle

PARENT OF YEAR

Lisa Hart

PHOTOGRAPER OF THE YEAR

Catherine Symons

KARATABATA

Moaner  Catherine symons

I am not doing that  lisa Hart

Most improved  - Victoria Surlock

Member of year Suzanne Sherlock

Ksd squad Coach

James coletrup

Squad Badge awarded to

Ryan Anderson and Darcie Griffiths

Squad Member Of year

Dylan Kenyon

Instructor awards and titles

Sempai

Jack Symons       Isabelle Fryer                    

Sensei  

David Fraser       Rick Baxter          Madalin Stanculescu      

Doshi     James Coletrup                                

NGB CMAA LV 1 INST     

NEIL Waldman

 

BEGINNERS

LITTLE Warrior

                JAKE BUDEN

SUPER SAMURAIS

 Liam burden                     

CADET

 Georgia gore    

SENIOR CADET

Bradley Tobias

SENIORS

DENNIS KAY       

VILLAGE

 Louis Hannah

 

RE STARTERS     

SUPER SAMURAIS

 AVA HARRISON

CADETS

  LOGAN HARRISON

SENIORS

GARETH HARDY

VILLAGE Gym Dojo

 Ethan Hayton

 

LITTLE WARRIORS           

MALE

Jasper Anderson runner up Thomas cottom         

FEMALE

 Elysia Harris  runner up Evie Chambers

               

 

8TH KYU TO 4TH KYU                     

SUPER SAMURAIS

MALE   

Blake Rosenthal Runner up          Scott Baxter       

FEMALE

Kate Hamblett   Runner up  Chloe Baxter              

               

CADETS

Male

Ali Altermany  runner up Nathan fryer   

FEMALE

 Jess Clarke Runner up   Ava Coletrup     

SENIORS

MALE

Igor Molchen runner up Seth Walker      

FEMALE

Claire Gifford  runner up Zooba Max butt              

VILLAGE Gym Bury 

Charlie worsley

 

                BROWN BELTS

SUPER SAMURAIS           

FEMALE

 Leah Royle  Runner up Issy fryer

               

CADETS

MALE   

Jack Symons  runner up Dylan Kenyon

SENIOR CADETS

MALE   

Luke schofiled   runner up Antos Kawecki

FEMALE               

Olivia holden     runner up Mercedes Daley

SENIORS

MALE

Matt hay runner up         Darren Sharrocks

Female

 Katrina Walmslry

VILLAGE Gym Bury

Shayna parmar

 

BLACK  BELTS

SENIOR CADETS

 Katie royle         runner up Bethany Castle            

SENIORS

MALE   

Brad kay  runner up         Rick Baxter         

FEMALE

 Rebecca page runner up Darcie griffiths               

VILLAGE Gym Dojo

 Kayal Patel                        

 

Courage  Kuba Statchor  ( coming back after a broken arm )

Injury    Andy Muir ( had a bad year and a real bad neck injury early in the year )

 

Chief Instructors Personal awards

All the above awards are taken from the monthly and daily awards plus all club instructors input / opinions , these next ones are Renshi daz’s picks for those who in 2019 will have an amazing year if they carry on doing what there doing .

Little Warrior Maxwell Roach ,    Super Samurai  Asher Goldstone , Cadet  Josh Walker      Senior Cadet Antos Kawecki , Senior Chris Scholes , Village Gym Dojo Noah Hardy

Gabs a lot            So many to choose from Katie , Darcie , Jess Muir , Olivia , Luke , Nathan

The winner is  Olivia Holden

Members Member          Olivia Holden

Members Instructor        Brad Kay

Ksd Instructor of the Year             Brad Kay

Student of the year         James coletrup

Pic of this years student of the year Sensei James 

1.12.18

7th Kyu 

Amr , Saif & Ibrahim Altamani 

 

2/12/18

Well done to those members who Graded 

9th kyu red belts 
Jayden Murphy , Mason Glasher , Chay Davenport & Hannah Hryhebi 
8th kyu yellow belts 
Daphna Rose , Georgia Gore & Maia Rycroft  

Image may contain: 7 people, people smiling, people standing and indoor

 5th kyu blue belt 
Nakita Molchan
4th kyu purple belt 
Jessica Clarke , Igor Molchan 
3rd kyu brown belt 
Isobelle Fryer , Leah Royle , Rhianna Greene and Ryan Anderson 
2nd kyu brown belt 
Antosh Kawecki 
Pre Dan assessment 
Jack Symons , Olivia Holden 

Image may contain: 10 people, people smiling, people standing, people on stage and indoor

3/12/18

Little Warriors 

Yellow stripe Theo Barber , Max Kolanko , Yousif Mayid .
Orange stripe William Embury and Albie Sweeney 
Blue Stripe Harry Pearson ( who also got stand out of the grade award ) 

Image may contain: 7 people, people smiling, people standing

5/12/18

Red stripe Evan McLoughlin 
Yellow stripe Elvie Taylor , Kaya Taylor “ and stand out grade performer “ 
Orange stripe Maxwell Roach 
Green stripe Evie Chambers 
Blue Stripe Abi Parkinson

Image may contain: 4 people, people smiling, people standing

9/12/18 

Brown Stripe Thomas Cottam
Blue Stripe Jasper Anderson 
Red Stripes , Wally Zaid , Isabelle Cole & Logan Anderson

Image may contain: 6 people, people smiling, people standing and indoor

 

 

karate
Try Two karate classes for free!
to beginners and restarters

Fancy trying something new? Why not try the many benefits Shukokai Karate training can offer with Two Free  classes free of charge, yes FREE!

Beginners and restarters ages 4 - 65+ welcome.

See our class timetable
A conversation with the right Sensei is worth more than ten years training with the wrong.